Flotila 120 hybridných autobusov Iveco pre ATM Miláno
Iveco dodá 120 nových 18-metrových kĺbových autobusov s hybridným pohonom pre milánskeho prevádzkovateľa verejnej dopravy ATM.
Štvrtok, 02. marec 2017, olala
Dopravca severotalianskeho mesta podpísal v januári minulého roka zmluvu na dodávku 21 vozidiel na obdobie troch rokov 2017-2019. Táto zmluva bola následne rozšírená o 99 vozidiel.

ATM je lídrom razenia cesty rozvoja tohto druhu technológie v Taliansku. Ide o technológiu, ktorá je už využívaná v niektorých ďalších krajinách, napríklad vo Veľkej Británii, Francúzsku, Belgicku, či Španielsku.

Model Iveco Urbanway Hybrid bol vyvinutý pre podstatné zníženie emisií a spotreby paliva a zároveň zabezpečenie udržateľnejšej mobility pre verejnosť, pre ktorú slúži. Urbanway Hybrid spotrebuje až o 30% menej paliva než bežné autobusy, emisie CO2 sú na kilometer o 33% a emisie oxidu dusíka (NOx) o 40% nižšie, v porovnaní s dieselovými autobusmi. To je každý rok o 35 ton menej CO2, čo je hmotnosť zhruba dvoch autobusov.

Podľa Iveco nové vozidlo kombinuje elektrický trakčný systém s interným spaľovacím motorom Euro VI a najnovšiu generáciu líthiovo-iónových batérií. Inteligentný systém riadenia napájania optimalizuje spotrebu paliva a emisie pri jazde, prebytočná brzdná energia je skladovaná v úložnom systéme. Funkcia "Arrive & Go" umožňuje 100% elektrickú prevádzku s nulovými emisiami keď sa autobus blíži a opúšťa zastávky.

Ďalšou výhodou autobusu Urbanway Hybrid je jeho úplne tichá prevádzka. Celoelektrický režim "Arrive and Go" pred príchodom a odchodom zo zastávky dočasne zastaví generátor, eliminuje tak vibrácie a znižuje hladinu hluku o viac ako 50%. Vnímané výhody z hľadiska hluku sú okamžité, a to nielen pre cestujúcich, ale aj pre chodcov, cestujúcich, ktorí čakajú zastávke, či tiež miestnych obyvateľov.

Všetky vozidlá zahrnuté v zmluve sú vybavené sériovými hybridnými systémami s výkonom 175/120 kW (kontinuálny režim) elektromotora a spaľovacím motorom 210kW Tector.

Táto konkrétna verzia autobusov pre ATM prichádza v zákazníkovej zelenej farbe a ponúka štyri do vonkajšej strany otvárané dvere s elektrickými ovládacími prvkami, ručnú rampu inštalovanú za druhými dverami, pre uľahčenie dostupnosti pre osoby so zníženou pohyblivosťou, 60kW klimatizačný systém pre maximálnu tepelnú pohodu 149 cestujúcich a vodiča.

Vozidlá sú tiež vybavené najmodernejšími informačnými systémami pre cestujúcich, diagnostikou pre lokalizáciu a komunikáciu s operačným strediskom, rovnako ako vnútorným audio systémom, ktorý hlási ďalšiu zastávku. Kontrakt tiež zahŕňa dohodu o päťročnom kompletnom servise vozidiel.

Dodávka prvého vozidla je naplánovaná na jún 2017.

iveco.com