Solaris 14. rok po sebe lídrom na poľskom trhu mestských autobusov
1 300 predaných vozidiel, tržby vo výške 1,7 miliardy zł., 14. rok po sebe pozícia lídra na poľskom trhu mestských autobusov a tiež titul "Bus of the Year" pre elektrické Urbino.
Piatok, 17. február 2017, olala
Tak možno v skratke zhrnúť jubilejný rok 2016 firmy Solaris Bus & Coach S.A.

Predaj
Uplynulý rok bol pre Solaris veľmi úspešný. Firma predala poľským a zahraničným zákazníkov celkom 1 300 vozidiel. To znamená nárast počtu predaných autobusov a trolejbusov v porovnaní s rokom 2015 (1279 kusov). Spoločnosť tiež zaznamenala rekordné tržby, ktoré v roku 2016 dosiahli výšku 1,72 miliardy zł.
Solaris si už 14. rok po sebe udržal v Poľsku vedúce postavenie v segmente nízkopodlažných mestských autobusov. Z celkového počtu 1 300 predaných vozidiel až 471 mierilo k domácim zákazníkom. Tento výsledok v segmente nízkopodlažných mestských autobusov dal spoločnosti 66% podiel na trhu. Najbližší konkurent získal podiel na trhu 18%.
Najväčšími domácimi odberateľmi Solarisov v roku 2016 boli MPK Krakow (77 kusov vrátane 5 elektrických autobusov a 12 autobusov s hybridným pohonom), Mobilis Varšava (54 autobusov Urbino 8,9 LE) a Arriva Varšava (54 autobusov Urbino 12, vrátane štyroch hybridných autobusov). Okrem dlhodobých zákazníkov v roku 2016 pribudol aj subjekt, ktorý stavil na túto značku prvýkrát - Miejski Zakład Komunikacji v Kutne. Dopravcovi boli dodané dva autobusy Urbino 12.

Export
Rok 2016 bol veľmi úspešný aj na medzinárodnom trhu. Celkovo spoločnosť exportovala 829 vozidiel, z ktorých väčšina putovala dopravcom v Nemecku (276 kusov). Ďalšími krajinami z hľadiska počtu dodaných autobusov boli Izrael a Taliansko. Dobrý predajný výsledok v Taliansku je hlavne z dôvodu začatia dodávok na základe zmluvy na 300 medzimestských autobusov Solaris InterUrbino pre spoločnosť COTRAL. Objednávka bola v uplynulom roku druhou v histórii firmy z hľadiska počtu vozidiel (po objednávke 320 autobusov pre Atény v roku 2009).
Rok 2016 bol pre Solaris prelomový aj na trhu elektrických autobusov. V septembri na veľtrhu IAA v Hannoveri prebehol slávnostný ceremoniál odovzdania ocenenia "Bus of the Year", ktorým bol poctený nový Solaris Urbino 12 electric. Po prvýkrát toto prestížne ocenenie získala poľská firma a prvýkrát bolo udelené elektrickému autobusu, čo je nezvratný dôkaz, že e-mobilita bude dominantným trendom verejnej dopravy nadchádzajúcich rokov.
V októbri Solaris vyhral dve veľké zákazky na dodávku elektrických autobusov na poľskom trhu. Prvá z nich bola zmluva na dodávku 22 batériových autobusov pre PKM Jaworzno, druhá zmluva na dodávku 20 elektrických Urbino pre MPK Krakov. Prišli aj objednávky na elektrické autobusy z Fínska a Nórska.
Počet dodaných a vyrobených elektrických autobusov z portfólia Solaris rýchlo rastie a je ich už viac ako 100 kusov. Elektrické, extrémne tiché a úplne bezemisné elektrické autobusy Urbino už budú čoskoro jazdiť aj v Rakúsku, Českej republike, Fínsku, Španielsku, Nemecku, Poľsku a Švédsku.

Nové produkty
Solaris začal v roku 2015 sériovú výrobu autobusov novej generácie. Nový model postupne nahrádza súčasnú konštrukciu. V minulom roku sa k portfóliu vozidiel poslednej generácie pripojili tri typy: nový Solaris Urbino 12 CNG (stlačený zemný plyn), nový Solaris Urbino 12 Hybrid s diesel-elektrickým pohonom a autobus v triede MIDI nový Solaris Urbino 10.5.
Tento rok firma plánuje premiéru nového kĺbového Solarisu Urbino 18 v elektrickej verzii a premiéru nového Solarisu Trollino. Okrem tohto bude sortiment výrobkov rozšírený o trolejbus s batériou a s vodíkovými palivovými článkami. Desať takýchto vozidiel už objednal dopravca v lotyšskej Rige.

Električky
V roku 2016 došlo k významnej zmene v električkovej divízii Solarisu. V decembri bolo oznámené, že od 1. januára 2017 firmy Solaris a Stadler založia spoločný podnik pod názvom Solaris Tram Sp. o.o., čo povedie k vybudovaniu nového spoločného závodu, kde sa budú vyrábať električky. Solaris Tram a Stadler Polska sa budú spoločne zúčastňovať výberových konaní na poľskom a európskom trhu ako konzorcium, lídrom ktorého bude Stadler. To posilní pozíciu oboch spoločností na trhu koľajových vozidiel.

Zhrnutie roku 2016 a plány na rok 2017
"Uplynulý rok, ktorý uzatvára dvadsaťročnicu našej činnosti, bol plný nových zážitkov. Môžem zodpovedne povedať, že ako ja, manažment, aj zamestnanci našej firmy sú plní nadšenia a motivácie k práci, aby oslávili ďalšie výročie takého typu. V oblasti predaja je príznačné zvýšenie počtu zákaziek v oblasti elektrických autobusov. Myslím, že sme dobre pripravení na "elektrické zmeny", ktoré sa dejú na trhu vozidiel pre mestskú hromadnú dopravu v Poľsku a v Európe. Sme tiež veľmi hrdí, že sme získali ocenenie "Bus of the Year 2017" pre náš elektrický autobus. Ide o medzinárodné uznanie pre technologickú vyspelosť našich batériových vozidiel.
Tento rok sa pre nás začal veľmi pozitívne, pretože sme vyhrali niekoľko veľkých kontraktov, na čele s objednávkou na 208 hybridných autobusov z Belgicka. Výrobné plány preto vyzerajú veľmi optimisticky.
Ale, nemôžeme zaspať na vavrínoch, pretože situácia na európskom autobusovom trhu je veľmi dynamická. Neustále pracujeme na zlepšení našej efektívnosti a ziskovosti, nielen v prospech situácie našej spoločnosti a zamestnancov, ale aj poľskej ekonomiky. V Poľsku priamo, aj nepriamo vytvárame takmer 8000 pracovných miest a naše podnikanie vytvára pre ekonomický systém našej krajiny pridanú hodnotu viac ako jednu miliardu złotych ročne," povedala Solange Olszewska, generálna riaditeľka a majiteľka firmy Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris Bus & Coach S.A.
Graf: Predaj vozidiel Solaris v rokoch 2006-2016 v kusoch. Zdroj: Solaris Bus & Coach S.A.
Graf: Poľský trh nízkopodlažných mestských autobusov DMC>8 ton, v percentách. Zdroj: Solaris Bus & Coach S.A.
Graf: Predaj vozidiel Solaris v roku 2016 podľa krajín, údaje v kusoch. Zdroj: Solaris Bus & Coach S.A.