Scania začína skúšky batériových elektrických autobusov
Scania začne svoje prvé testy pripravovaných batériových elektrických autobusov v severošvédskom meste Östersund.
Pondelok, 13. február 2017, olala
Tri autobusy Scania Citywide LF budú v prevádzke od konca roku 2017, ďalšie tri sa pridajú na začiatku roku 2019.

"Östersund, so svojou sezónnou klímou, a to chladnými zimami a mierne teplými letami, je ideálnym miestom pre testovanie výkonu autobusov v skutočnej prevádzke," hovorí Anna Carmo e Silva, riaditeľka Scania Buses and Coaches. "Pokusy predstavujú počiatočnú fázu súčasného vývoja batériových elektrických autobusov."

Scania v súčasnej dobe ponúka najširšiu škálu autobusov a autokarov pre alternatívne palivá, vrátane bioplynu, bioetanolu, bionafty a hybridných elektrických autobusov. "Pridaním batériových elektrických autobusov budeme naďalej posilňovať naše zameranie na udržateľnú dopravu a doplníme túto širokú škálu autobusmi, najmä pre prevádzku v mestských centrách," dodáva Carmo e Silva.

Dve nové nabíjacie stanice pre šesť autobusov budú vybudované v Östersund na obidvoch koncoch 14 kilometrovej hlavnej autobusovej linky. S 10-minútovým nabíjaním budú autobusy jazdiť každých 15 minút, celkom 100 jázd denne.

"Zavedenie batériových elektrických autobusov v našom meste bude naozaj veľkolepé," hovorí projektový manažér Anne Sörensson, zástupca mesta Östersund. "Prispejú k nášmu cieľu dosiahnuť v meste nefosílnu dopravu do roku 2030."

Autobusy bude prevádzkovať Nettbuss, dcérska spoločnosť nórskych štátnych dráh /Norwegian State Railways/, ktorá je druhým najväčším prevádzkovateľom autobusov v severských krajinách.

TS: Scania