Z obsahu čísla 3/2016 časopisu Československý Dopravák
Tretie tohtoročné číslo časopisu Československý Dopravák opäť prináša čitateľom 100 strán o dianí vo verejnej doprave nielen na území Českej republiky a Slovenska.
Streda, 21. september 2016, olala
Najväčší priestor v časopise - celých 20 strán - je venovaný tématike zavedenia električiek na sídlisko Petržalka v Bratislave. Článok sa obzerá aj za históriou tzv. Viedenskej električky a prináša k histórii električkovej dopravy v Petržalke aj viacero zaujímavých kolorovaných dobových fotografií. Nechýba, samozrejme, opis genézy projektu (vlako)električiek do Petržalky, ani údaje o samotnej výstavbe a prevádzke.

V technickej časti časopisu zaujme zrejme najviac článok o dodávkach trolejbusov s batériami pre rakúsky Salzburg. Text ukazuje predovšetkým otázku využitia batérií pre núdzovú jazdu a načrtáva zložitú problematiku, ktorá vyplýva z prevádzky tzv. parciálnych trolejbusov (a dôvody, prečo Salzburg radšej investuje do novej infraštruktúry).

Vôbec prvýkrát sa časopis venuje problematike pohonu na skvapalnený zemný plyn, ktorý je najmä v posledných rokoch skloňovaný v súvislosti s dovozom plynu z USA. Mestské autobusy využívajúce tento typ paliva ponúka poľská spoločnosť Solbus, ktorej výrobky sú pri tej príležitosti v príspevku predstavené. Hodí sa však skvapalnený zemný plyn pre prevádzku mestských autobusov?

Otázke zemného plynu v doprave sa venuje aj niekoľko ďalších stručnejších textov, v ktorých sa redaktori časopisu opýtali dopravcov na skúsenosti s prevádzkou CNG autobusov rok potom, čo dostali tučné dotácie z EÚ. V sekcii aktualít sa časopis venuje tiež predaju prototypu električky Evo1 do Mostu, alebo dodávkam nových električiek zo Škody Transportation pre nemecké mesto Chemnitz. Čitatelia sa budú môcť v časopise vôbec prvýkrát zoznámiť s doposiaľ neverejnými vizualizáciami vozidla 35T.

Historické okienko je tentokrát venované trolejbusom, konkrétne 80 rokom produkcie trolejbusov s logom Škodovky. Okrem samotnej exkurzie do histórie produkcie trolejbusov budú pre čitateľov iste zaujímavé tiež historické fotografie vozidiel.

Československý Dopravák