BUSWORLD 2015: Nové Solarisy - Urbino 12 electric a Urbino 12 LE
© BUSportál.
Ďalší
Počas tohtoročného veľtrhu Busworld v Kortrijku Solaris predstavil inovatívne autobusy novej generácie - Urbino 12 electric a Urbino 12 LE, určené pre prímestské linky.
Štvrtok, 22. október 2015, olala
Svetová premiéra nových, nízkopodlažných autobusov Solaris Urbino v 12-, aj 18-metrovej verzii sa konala pred rokom na IAA Nutzfahrzeuge v Hannoveri.

Počas veľtrhu Busworld 2015 poľský výrobca predstavil ďalšie modely z rodiny Urbino v ich novom vzhľade.

Premiéry elektrického autobusu a Low Entry autobusu triedy MAXI, vyrobených na báze najnovšej konštrukcie znamenajú ďalšiu etapu generačnej výmeny autobusov Solaris.

Nový Solaris Urbino 12 electric
Bezemisný Urbino 12 electric v novom dizajne zastáva najinovatívnejšiu pozíciu v ponuke poľského výrobcu. V 12-metrovom autobuse bola namontovaná elektrická náprava ZF AVE 130 - III. generácie, v ktorej sú uložené dva nezávislé elektromotory. Toto riešenie umožňuje lepšie využitie priestoru pre cestujúcich a zníženie hmotnosti vozidla. Nízka hmotnosť Urbina vychádza tiež z faktu, že konštrukcia nového Solarisu je o niekoľko sto kilogramov ľahšia, ako u jeho predchodcu. V elektrobuse sú namontované batérie s kapacitou 240 kWh, ale tiež prichádza s novátorským systémom strešného dobíjania a tiež dodatočným dobíjaním konektormi plug-in. Tri najnovšie elektrické Solarisy už objednal hannoverský prevádzkovateľ mestskej dopravy üstra Hannoversche Verkehrsbetriebe.

Nový Solaris Urbino 12 LE
Urbino 12 Low Entry v novej verzii je najnovším prírastkom do ponuky prímestských autobusov Solaris. Konštrukcia nového Urbino 12 LE zaisťuje, že je vozidlo omnoho ľahšie ako jeho predchodca, ponúka viac priestoru, takže aj zvýšenú kapacitu pre cestujúcich. Na veľtrhu predstavený autobus bol vybavený motorom Cummins ISB6.7, spĺňajúcim emisnú normu Euro 6. Okrem zjednoteného vzhľadu vozidiel, nová konštrukcia umožní dopravcom mať vo svojej flotile rôzne typy autobusov Solaris a v prípade potreby použiť z viacerých rovnakých kusov výbavy a náhradných dielov.

Premiéra konceptu autobusu v triede MIDI
Na veľtrhu Busworld 2015 Solaris predstavil tiež autobus, ktorý je konceptom riešenia v segmente triedy MIDI. Je odpoveďou poľského producenta na rozdielne potreby trhu.
Bus koncept je postavený na podvozku DAF LF. Toto riešenie zaisťuje odolnosť a využitie po celom svete. Vozidlo je vybavené výkonným a spoľahlivým štvorvalcovým motorom PACCAR PX-5 s objemom 4,5 litra a automatizovanou prevodovkou AS-tronic. Vozidlo spĺňa prísne emisné normy Euro 6, je šetrné k životnému prostrediu a zaisťuje nízku spotrebu paliva. Ide o produkt s vysokou kvalitou spracovania, svetlým a klimatizovaným interiérom. Ergonomické police pre príručnú batožinu a pohodlné sedadlá sú navrhnuté tak, aby bolo možné zvládnuť aj dlhšie trasy.
Midibus má dĺžku 8,2 m, usporiadanie sedadiel 31 + 1, maximálnu prípustnú hmotnosť 10 ton. Výrobca zdôrazňuje možnosť upraviť jeho parametre, napr. zvýšením počtu miest na 39 + 1 a celkovú hmotnosť do 12 ton.

Poľský výrobca čoskoro predstaví ďalšie nové modely nízkopodlažných vozidiel v novej verzii, bude to nové Urbino 12, s pohonom CNG a tiež nové Trollino 12.
Nový Solaris Urbino 12 electric. © BUSportál.
Solaris Urbino 12 electric. © BUSportál.
Solaris Urbino 12 electric. © BUSportál.
Solaris Urbino 12 electric. © BUSportál.
© BUSportál.
Solaris Urbino 12 electric. © BUSportál.
Nový Solaris Urbino 12 LE. © BUSportál.
Nový Solaris Urbino 12 LE. © BUSportál.
Solaris Urbino 12 LE. © BUSportál.
© BUSportál.
Solaris Concept Bus v triede MIDI. © BUSportál.
Solaris Concept Bus. © BUSportál.
Solaris Concept Bus. © BUSportál.
Solaris Concept Bus. © BUSportál.
Solaris Concept Bus. © BUSportál.
© BUSportál.